BlogRośliny ogrodowe

10 Roślin ogrodowych łatwych w uprawie

Rośliny łatwe w utrzymaniu

Z nowym rokiem zauważamy, że dzień zaczyna się wydłużać. Kiedy uprzątniemy już ozdoby świąteczne i dom bez choinki wydaje się być jakby bardziej pusty, to znak, że najwyższy czas pomyśleć o wiosennych aranżacjach w domu, na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Jest to też czas na to, aby właśnie podjąć decyzję o zakupie własnej działki ogrodniczej – jeśli jeszcze takowej nie mamy. Być może ta decyzja jest wciąż odkładana ze względu na brak czasu, którego ludziom XXI wieku wciąż brakuje. Proszę uwierzyć, że nie warto tej decyzji odkładać. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na własny kawałek działki i do dyspozycji pozostaje nam jedynie niewielki balkon lub parapet, to wbrew wszystkiemu warto na nim ustawić piękne zielone i kwitnące rośliny. Zarówno do ogrodu jak i na balkonie możemy uprawiać mało wymagające rośliny łatwe w utrzymaniu.

PROJEKT

I oto staliśmy się posiadaczami ogródka lub mamy do zagospodarowania taras. Co dalej? Praktycznie do rozpoczęcia sezonu mamy czas na spokojne przemyślenie jego charakteru. Usiądźmy w wygodnym fotelu, weźmy do ręki kawałek papieru i ołówek, i zacznijmy tworzyć naszą zieloną oazę w wyobraźni, przenosząc swoje pomysły na papier. Musimy przy tym pamiętać o usytuowaniu ogrodu lub tarasu wg stron świata, istniejących zabudowaniach oraz sąsiedztwie.

IGLAKI

Chyba najmniej kłopotliwymi w uprawie są rośliny iglaste. W zależności od wielkości ogrodu możemy dobrać iglaki rosnące szybko jak i ich odpowiedniki miniaturowe idealnie nadające się do uprawy w donicach.  Drzewka iglaste w pełni zasługują na tytuł “roślina bezobsługowa”, bo w większości nie wymagają przycinania, nie gubią też jesienią liści.

Przepięknie prezentuje się w ogrodzie jodła koreańska. Należy jej zapewnić jednak zaciszny zakątek, bo zimowe mroźne wiatry mogą jej zaszkodzić. Jodła charakteryzuje się pięknymi zielonymi igłami z białym paskiem na spodzie. Wiosną na drzewku pojawiają się śliczne niebiesko-fioletowe szyszki. Na rynku można znaleźć również odmiany o żółtych igłach, np. “Aurea” czy “Golden Glow”.

Jest wiele odmian karłowych, które doskonale sprawdzą się zarówno w małych ogródkach jak i na balkonach czy tarasach. Niekwestionowaną pięknością jest odmiana “Silberlocke” o pięknie zakręconych do góry igłach. Jodła nie wymaga cięcia. W okresach suszy wymaga jednak podlewania. Ponieważ jodły charakteryzują się powolnym wzrostem mogą latami zdobić balkony i tarasy

Suszę dobrze znoszą sosny. Do ogrodów zalecane są odmiany o powolnym wzroście. Przepięknie prezentują się odmiany sosny kosodrzewiny. Wolno rosnąca sosna bośniacka doskonale sprawdzi się w uprawie pojemnikowej. Sosna oścista, sosna czarna czy też sosna Banksa wprowadzą do naszego ogrodu trochę dzikości. Wszystkie napełnią otoczenie wspaniałym, nasyconym aromatycznymi olejkami powietrzem.

A MOŻE LIŚCIASTE?

Jeśli chodzi o drzewa liściaste pokuśmy się o zakup brzóz. Ich biała kora wspaniale ożywi widok ogrodu bez względu na to, czy posadzimy je na środku, czy też na obrzeżach działki. Dlaczego piszę w liczbie mnogiej? Bo cudownie prezentują się posadzone w grupie. A przebywanie pośród nich wprowadzi nas w błogi nastrój. Pośród wielu oferowanych na rynku znajdziemy wolno rosnące, niskie odmiany brzóz. Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ – to jedna z niższych brzóz o wysokości do 6 metrów. Jest ona bardzo tolerancyjna, rośnie dobrze w pojemnikach.

KRZEWY

Kiedy już wyznaczymy miejsca do posadzenia drzew, czas skupić się na doborze łatwych w uprawie ozdobnych krzewów. Aby osiągnąć efekt ozdobnego przez cały rok ogrodu dobierzmy krzewy różnego rodzaju. Zimą zdobić będą ogród, taras a nawet balkon rośliny zimozielone, o których śmiało można powiedzieć, że to rośliny dla zabieganych. Należą do nich bukszpany czy ostrokrzewy, których niewątpliwą ozdobą w porze zimowej są czerwone owoce. Na miano “roślina bezobsługowa” w stu procentach zasługuje właśnie ostrokrzew.

W sezonie nie może w ogrodzie zabraknąć krzewów kwitnących. Dobierzmy takie krzewy, które zapewnią kwitnienie przez cały sezon wegetacyjny. Wczesną wiosną kwitną niezawodne forsycje.  Do uprawy w donicach nadaje się odmiana forsycji “Maluch”, która w przeciwieństwie do swoich większych “sióstr” charakteryzuje się powolnym wzrostem.

Przy ciepłej wiośnie już od kwietnia możemy się cieszyć kwitnącymi azaliami oraz wczesnymi odmianami różaneczników. Zresztą różaneczniki możemy dobrać w taki sposób, że poszczególne odmiany zapewnią nam kwitnienie aż do czerwca. Azalie i różaneczniki nie wymagają cięcia. Są to rośliny kwasolubne. Są to w 100% rośliny dla amatora.

W maju i czerwcu nie może zabraknąć w ogrodzie kwitnących odmian lilaków i jaśminowców wonnych.  Do uprawy na tarasach nadaje się lilak Meyera “Palibin”. Przez cały sezon ogród zdobią krzewy o ozdobnych liściach. Do bardzo łatwych w uprawie możemy zaliczyć berberysy o różnokolorowych liściach i w całej gamie rozmiarów i kolorów. Śmiało możemy o nich powiedzieć, że to rośliny dla zabieganych. Pięknie prezentują się w ogrodach oraz na balkonach hortensje.

BYLINY

Drzewa i krzewy stanowią niejako szkielet naszego ogródka. W zasadzie można by na tym poprzestać. Jednak clou ogrodu, tarasu i balkonu to przede wszystkim kwitnące byliny. Choć wymagają troszkę większego zaangażowania, to odwdzięczą się przepięknym kwitnieniem i aromatem kwiatów. Łatwe w uprawie są płomyki (floksy), lawenda, wrzosy czy złocienie (margerytki i chryzantemy).  Wiosną nie zapomnijmy posadzić do skrzynek kolorowych i pięknie pachnących fiołków rogatych. Stanowią one niewątpliwie kwiaty proste w pielęgnacji.

ROŚLINY DONICZKOWE

Dodatkową ozdobę tarasu mogą stanowić nasze domowe rośliny doniczkowe, które łatwo można przemieścić z mieszkania wprost na balkon lub taras w donicach wyposażonych w kółka. Figowce (fikusy), rododendrony, mirty, laur szlachetny wręcz odżyją na świeżym powietrzu. Wszak to kwiaty domowe łatwe w uprawie.

A CEBULOWE?

Jesienią posadźmy cebulki krokusów, przebiśniegów czy szafirków, które nie wymagają corocznego przesadzania i z którymi przywitamy w naszym ogrodzie kolejny sezon. Te drobne kwiatki pięknie prezentują się np. w takich wąskich skrzynkach.

Radosnego ogródkowania wszystkim życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz