Betonowe donice pojawiają się coraz częściej w przestrzeni publicznej i prywatnej jako nowoczesna alternatywa innych dekoracji. Niewątpliwie, za sprawą swoich zalet umożliwiają wygodne używanie przez długi czas. Dzięki czemu nadają się do dekoracji w wielu miejscach, jednak użytkowanie ich posiada także pewne wady. W zależności od potrzeb donice z betonu architektonicznego mogą być bardzo dobrą zamianą innych ozdób w ogrodzie.
Co to jest beton architektoniczny?
Betonem architektonicznym nazywamy materiał budowlany, który stworzony jest z piasku, cementu oraz wody i kruszywa. Jego proporcje dobierane są w zależności od potrzeby ostatecznego wyglądu oraz w sposób pozwalający uzyskać dowolne kształty. Możliwe jest uzyskanie wyrobów o powierzchni gładkiej, z możliwymi przebarwieniami czy też smugami i wżerami, które podkreślają organiczne pochodzenie. Dodatkowo do mieszanki betonu architektonicznego dodaje się według potrzeb domieszki chemiczne, które barwią i uzyskuje przez to różnokolorowe efekty. Zastosowanie betonu architektonicznego jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się go do tworzenia dekoracji ozdabiających wnętrze oraz otoczenie domów.
Doniczki z betonu architektonicznego
Dekorowanie przestrzeni poprzez ustawianie donic z betonu architektonicznego oraz sadzenie w nich roślin, umożliwia wprowadzenie zieleni do miejsc ich pozbawionych. Taras ożywiony kwiatami w donicy z betonu nie tylko ochroni przed wiatrem, ale również wydzieli miejsce odpoczynku. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie roślin w donicach w sytuacji, gdy zieleń przed domem nie zdążyła jeszcze się rozrosnąć. Donice wykonane z betonu architektonicznego doskonale nadają się do sadzenia wiosennych tulipanów, narcyzów a nawet okazałych ziół. Dzięki swojej strukturze będą kontrastować z kolorowymi roślinami a sadząc zielone krzewy uzyskamy eleganckie połączenie.
Wielkie betonowe donice, układane jedna przy drugiej nadają się także do tworzenia ozdobnych ogrodzeń z możliwością ciągłej zmiany roślin w nich posadzonych. Dzięki ciężkości nie są możliwe do przewrócenia nawet przez silny wiatr co daje poczucie bezpieczeństwa. Z tego też względu nadają się do ozdób placów zabaw, miejsc publicznych i gastronomicznych. Innym zastosowaniem możliwym do wykorzystania donic z betonu są miejsca z zakazem parkowania oraz wylotu ulic. Ozdabiają miasta i pozwalają zachować szczególny klimat.
Donice betonowe i ich wady
Trwałość i wysoka odporność na czynniki zewnętrzne i ponadczasowy design to niepodważalne zalety. Jednak istnieją również wady, które mogą wpłynąć na ich użytkowanie. Największą wadą jaką mają betonowe donice jest duża waga. Sprawia ona, że nie należy donic umieszczać na balkonie lub nieprzystosowanym tarasie. W tej sytuacji należy zwrócić uwagę na parametry konstrukcyjne i wytrzymałościowe balkonu bądź tarasu. Dodatkowo ze względu ciężaru i gabarytów donice z betonu architektonicznego ciężko jest przestawić oraz znaleźć transport na wyższe piętra budynków. Jakiekolwiek przemieszczanie ich wymaga użycia wózka widłowego. Należy również pamiętać, aby donic z betonu nie ustawiać bezpośrednio na nieprzepuszczalnym podłożu, gdyż w ten sposób uniemożliwia się odpływ wody, co może prowadzić do uszkodzeń donicy. Ważną wskazówką jest odpowiednie dostosowanie wielkości donic do wielkości roślin i wymaganej ilości ziemi – im rośliny bardziej okazałe potrzebują więcej miejsca na system korzeniowy.
Modne i praktyczne
Donice z betonu architektonicznego są bardzo modnym dodatkiem, nadającym się na wiele obszarów użytkowania. Ze względu na swój ciężar oraz gabaryty mogą być uznawane jako nieodłączny element wystroju różnych przestrzeni, ale również czynniki te mogą wpływać negatywnie na wybory. Należy przeanalizować wybór najbardziej dostosowanych do miejsc donic i zapewnić wszelkie wymagane potrzeby.