BlogKwiaty w sypialni

Jakie kwiaty do sypialni?

Kwiaty do sypialni

Wszyscy lubimy otaczać się roślinami. Zwłaszcza w okresie zimy, gdy za oknem ta pora roku skąpi nam światła czy nawet baśniowych, śnieżnych krajobrazów. Nic też nie stoi na przeszkodzie temu by kwiaty doniczkowe zagościły w miejscu tak bardzo intymnym jakim jest nasza sypialnia. Do sypialni możemy wprowadzić wiele roślin, które nie tylko poprawią jej wystrój, ale też będą sprzyjały naszemu wypoczynkowi. Najbardziej polecane rośliny do sypialni są te, które oczyszczają powietrze z toksyn, nawilżają je oraz takie, które produkują nocą tlen.  Nasze sypialnie, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, są często pokojami o niewielkiej powierzchni. Często też są usytuowane w pomieszczeniach z niedostateczną ilością światła naturalnego. Dobierając kwiaty doniczkowe do sypialni trzeba pamiętać o oferowanych im warunkach.  Lepiej unikać roślin o zbyt rozłożystym pokroju albo posiadających ciernie. Rośliny w sypialni jakie można uprawiać to kwiaty ozdobne, ale należy unikać gatunków intensywnie pachnących.

Do modnych aranżacji wracają rośliny dobrze nam znane z domów naszych rodziców i dziadków. Zmiany ustrojowe w naszym kraju otworzyły granice przed wieloma nowościami ze świata roślin, którymi się zachłysnęliśmy. Obecnie naukowcy udowadniają, że dobrze nam znane rośliny sprzed lat niosą ze sobą wiele wartości.

Rośliny do sypialni

Do takich gatunków należy Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) zwana potocznie „trawką”.To jedna z najbardziej wartościowych roślin do sypialni. Jest prawdziwym filtrem i pochłaniaczem wielu niekorzystnych związków chemicznych, jonów metali ciężkich a nawet szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Musimy pamiętać jedynie o jej regularnym podlewaniu. Dobrze jest ją odmłodzić co kilka lat, co jest bardzo łatwe, gdyż wypuszcza mnóstwo odrostów. Odmiany jednolicie zielone dobrze znoszą nawet niedobór światła.

Inną tego typu rośliną jest Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) Jest bardzo łatwa w uprawie, znosi niewłaściwą pielęgnację i niedobór światła. Nie zapominajmy jednak o jej podlewaniu. Nie osiąga dużych rozmiarów przez co nawet w niewielkiej sypialni łatwo znaleźć dla niej miejsce. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych związków (w tym formaldehydu, acetonu i benzenu).  Wytwarza atrakcyjne białe kwiaty, które nie pachną na tyle intensywnie, aby przeszkadzały.

W sypialni nie powinno też zabraknąć Sansewierii gwinejskiej (Sansevieria trifasciata) Sansewieria gwinejska, zwana także wężownicą albo „językiem teściowej” zalicza się do grupy „żelaznych” roślin. W zasadzie rzadko zdarza się, że coś jej zaszkodzi poza nadmiernym podlewaniem. Dobrze znosi słabo oświetlone pomieszczenia. Nocą produkuje tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla. Ze względu na oryginalny wygląd dobrze sprawdza się w nowocześnie urządzonych mieszkaniach.

Do roślin produkujących tlen nocą należą również sukulenty oraz bardzo popularne ostatnio storczyki.

W każdej sypialni powinno znaleźć się miejsce dla tak znanego sukulenta jakim jest Aloes zwyczajny (Aloe barbadensis) Roślina jest pewnym odstępstwem od zasady, gdyż z czasem rozrasta się, zajmując cenną przestrzeń. Może nie mieścić się na parapecie. Dlatego nadaje się do nieco przestronniejszych sypialni, gdzie istnieje możliwość ustawienia jej na kwietniku albo komodzie. To jeden z najcenniejszych gatunków do sypialni – wytwarza tlen nocą, pochłania dwutlenek węgla, nawilża i filtruje z zanieczyszczeń powietrze.

Jeśli uznamy, że jednak miejsca dla aloesa mamy zbyt mało, możemy aranżować przestrzeń innymi sukulentami: wszelkiego rodzaju kaktusami, np. Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis) lub Kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus), które nie posiadają cierni, czy popularnymi w okresie zimowym, kwitnącymi odmianami żyworódki Kalanchoe,

Nie sposób w krótkim tekście wymienić wszystkich atrakcyjnych roślin doniczkowych do sypialni. Przeglądając zasoby internetowe, można znaleźć wiele ciekawych propozycji. W powyższym wpisie chciałam jednak wskazać na wartości tych kwiatów, o których wielu z nas zapomniało i które nie będą zbyt trudne do zdobycia, bo te rośliny często królują w domach naszych ukochanych babć, mam, czy cioć. Pamiętajmy o pięknym wyeksponowaniu pozyskanych sadzonek podarowanych nam z serca, w czym pomoże nam https://worldofflowerspots.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz