Blogwieloletnie kwiaty w ogrodzie

KWIATY WIELOLETNIE W OGRODZIE – JAKIE WYBRAĆ?

ROŚLINY WIELOLETNIE DO OGRODU

Chyba wszyscy nie mamy wątpliwości, że roślinami długowiecznymi są nasze rodzime drzewa i krzewy. W dużych ogrodach drzewa dają upragniony cień w upalne dni. W ich cieniu może rosnąć wiele roślin cieniolubnych, które w pełnym słońcu zginą. Ponadto stanowią wspaniałą osłonę przed zimowymi, mroźnymi podmuchami wiatru. Przy sadzeniu drzew długowiecznych pamiętajmy, że jest to inwestycja na długie lata i na pożytek przyszłych pokoleń. Dlatego nie powinniśmy ich sadzić blisko budynków, którym w przyszłości mogą w jakiś sposób zagrozić. Do drzew długowiecznych należą dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, a z drzew iglastych cis pospolity bądź sosna oścista.

 KWITNĄCE KRZEWY – KWIATY WIELOLETNIE W OGRODZIE

Nie każdy szczęśliwy posiadacz ogrodu może pozwolić sobie na posadzenie na własnym skrawku ziemi drzew. Ale nawet w najmniejszym ogródku możemy posadzić wieloletnie krzewy, którymi mogą się cieszyć również następne pokolenia. Należą do nich lilak pospolity, migdałek trójklapowy, forsycja, budleja Dawida czy królowa ogrodów: róża.  Wprawdzie wymagają one więcej zabiegów pielęgnacyjnych, ale za to odwdzięczą się pięknymi kwiatami.  Łatwe w uprawie hortensje, wolno rosnąca tawuła japońska czy też irga pozioma wspaniale sprawdzą się jako rośliny wieloletnie w doniczce, które ozdobią nasz balkon lub taras.

KWIATY WIELOLETNIE NA DZIAŁKĘ – BYLINY

Jakie kwiaty na długie lata? Oczywiście byliny. Bylinami nazywamy rośliny, które mogą zdobić nasz ogród przez wiele lat, każdej wiosny odrastając od korzeni, a jesienią zamierając na zimę wraz z pierwszymi przymrozkami:

Piwonie

Do najbardziej długowiecznych możemy zaliczyć piwonie, które w jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez 50 lat. Musimy im jednak zapewnić osłonięte miejsce, w półcieniu, najlepiej pod koroną drzew, jednak nie w głębokim cieniu.

Liliowce

Niezastąpione w ogrodzie są liliowce.  Są to kwiaty wieloletnie, które nie są zbyt trudne w uprawie. Nie potrzebują żyznej ziemi, rosną i kwitną w pełnym słońcu, ale dają też radę w półcieniu. Radzą sobie nawet w czasie suszy i nie wymagają zbyt częstego podlewania. Jeśli zależy nam na ich obfitym kwitnieniu warto jednak dzielić kępy tych długowiecznych bylin co kilka lat.

Funkie

Rośliny wieloletnie w naszych ogrodach to również funkie. Odmiany funkii różnią się zarówno wielkością jak i kształtem liści, ale również zróżnicowanym kwitnieniem. Posiadają liliowe lub białe kwiaty., a ich liście występują w wielu kolorach.  Te rośliny wieloletnie rzadko chorują i mogą dożyć nawet 25 lat.  Świetnie również sprawdzają się jako rośliny wieloletnie w doniczce.

Ciemierniki

Pięknie w ogrodzie prezentują się ciemierniki. W Polsce zwykle zakwitają na przedwiośniu. Nie lubią przesadzania. Latem ozdobę ogrodu stanowią ich błyszczące, skórzaste, ciemnozielone liście. Preferują stanowiska półcieniste i cieniste. Służą im stanowiska osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów.

Rudbekie

Wspaniałą jesienną ozdobą naszych rabat jest rudbekia błyskotliwa.  Swoje kwitnienie zaczyna już w połowie lata. Dobrze czuje się w przeciętnej ziemi ogrodowej. Jednak uwaga: sama się rozsiewa.

KWIATY WIELOLETNIE – NIEZBĘDNE PRACE WIOSNĄ

Rośliny wieloletnie są bardzo praktyczne, ponieważ zachwycają swoim wyglądem przez wiele lat i nie wymagają przy tym wiele pracy. Wiosną ułatwmy im start w nowy sezon usuwając po zimie zaschnięte ubiegłoroczne liście i kwiatostany. Co kilka lat dobrze jest podzielić ich kępy, pozyskując młode sadzonki. Aby zdrowo się rozwijały i zdobiły nasz ogród dobrze je zasilić kompostem lub innym nawozem organicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz