Blogamerykanski ogrod

Ogród w stylu amerykańskim.

Ogród w stylu amerykańskim dość niechętnie przyjmuje się w Polsce. Jesteśmy przyzwyczajeni do ogródków pełnych kwitnących kwiatów, warzyw, przycinanych drzew i krzewów, otoczonych wysokim płotem oraz alejek pośród rabat. Nasze europejskie ogrody wymagają ciągłej pielęgnacji, przycinania, pielenia, podlewania i dosadzania nowych roślin, często jednorocznych. Natomiast amerykańskie ogrody to przede wszystkim przestrzeń zagospodarowana w taki sposób, który nie wymaga zbyt wiele pracy, za to służy przede wszystkim wypoczynkowi i rekreacji. Ogród w stylu amerykańskim dzieli się na dwie części. Granicę pomiędzy tymi częściami stanowi dom.

 OGRÓD W STYLU AMERYKAŃSKIM – FORMALNY

Przed domem zakładamy tzw. przedogródek, który jest otwarty – nieogrodzony. Jego znaczny obszar stanowi perfekcyjny trawnik, sięgający chodnika. Na obrzeżach oraz przed głównym wejściem do domu sadzimy drzewa i krzewy zimozielone, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Przy samym domu lepiej nie sadzić dużych drzew, które z czasem rozrosną się i zabiorą naturalne światło. Lepiej posadzić grupy drzew na rogach działki. Wzdłuż ścian domu dobrze posadzić niewysokie krzewy oraz byliny i trawy ozdobne. Przy samym wejściu do domu, np. na schodach najlepiej ustawić donice, w których sadzimy niewielkie, wolno rosnące iglaki, czy też zimozielone krzewy liściaste: irgi czy bukszpany. Z przodu domu znajduje się również wjazd na posesję (do garażu bądź wiaty) oraz chodnik prowadzący do wejścia do domu. Ogród w stylu amerykańskim założony przed wejściem do domu ma za zadanie zapraszać gości do wejścia. Przedogródek jako wizytówka domu wiele może powiedzieć o jego mieszkańcach. Jest to strefa reprezentacyjna.

OGRÓD W STYLU AMERYKAŃSKIM – WYPOCZYNKOWY

Na tyłach domu znajduje się druga część ogrodu. Zwykle prowadzi do niego wyjście z domu poprowadzone przez taras lub zadaszone patio. Tutaj ogród niejako wchodzi do wnętrza domu, przez szerokie szklane drzwi, które rozświetlają pomieszczenie i pozwalają się cieszyć widokiem ogrodu. Intymność wypoczynku na zewnątrz zapewnia wysoki drewniany płot, dodatkowo obsadzony roślinami żywopłotowymi. W Ameryce Północnej z tyłu domu zwykle znajduje się przydomowy basen. W zależności od wielkości tego terenu w strefie rekreacyjnej ogrodu znajduje się niewielkie boisko do gry w piłkę nożną bądź koszykową. Na tym obszarze ustawia się akcesoria do zabawy dla dzieci i dorosłych. Jedyne nasadzenia prowadzi się na obrzeżach działki, wzdłuż wysokiego płotu. Tu również sadzi się rośliny łatwe w obsłudze.

Podczas zakładania ogrodu warto założyć instalację nawadniającą. Na tarasie lub na patio w donicach można posadzić bardziej reprezentacyjne rośliny, które mają za zadanie je ozdobić. Nie powinny jednak przytłaczać przestrzeni swoją wielkością. Ta część ogrodu jest strefą wypoczynku. To tu przyjmuje się gości, organizuje przyjęcia w formie garden party przy grillu, tzw. barbecue. Ważnym elementem patio są meble ogrodowe. Najlepiej lekkie aluminiowe bądź drewniane. Pięknie prezentuje się w tej części również ozdobne palenisko, przy którym można usiąść, a w chłodny wieczór ogrzać dłonie.

OGRÓD W STYLU AMERYKAŃSKIM – dla kogo?

Ogród w stylu amerykańskim jest idealnym miejscem wypoczynku dla osób zapracowanych, które nie mają wiele czasu na jego pielęgnację. Odpowiednio dobrane, bezobsługowe prawie rośliny nie wymagają codziennej troski. Jeśli zdecydujemy się na założenie takiego ogrodu od samego początku powinniśmy zadbać o automatyczne nawadnianie oraz o idealne wyrównanie terenu pod trawnik, który będzie można kosić automatyczną kosiarką. Duże drzewa i krzewy dobrze posadzić w grupach na rogach posesji.  Przy domu oraz w donicach lepiej sadzić wolno rosnące miniaturowe drzewa i krzewy. Zimozielone iglaki: świerki, cisy, jodły czy żywotniki nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zimozielone krzewy liściaste, np.: bukszpany lub irgi są również łatwe w uprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz