BlogRośliny tarasowe

Rośliny tarasowe – Chcesz je wyeksponować?

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENI TARASOWEJ

W sezonie wiosenno – letnim olbrzymia oferta roślin do uprawy w donicach przyprawia właścicieli balkonów i tarasów o zawrót głowy. Najpopularniejsze rośliny tarasowe występują w niezliczonej ilości odmian i spełniają wszelkie oczekiwania kupujących. Aby jednak taras nie zamienił się w jeden wielki bazarowy stragan, warto zastanowić się nad gustownym, niekłopotliwym zagospodarowaniem tej przestrzeni. Warto w tej sytuacji postawić na jednolity rodzaj donic, które nie będą odwracały uwagi od posadzonych w nich roślin, a jednocześnie same w sobie będą nieodzownym elementem dekoracyjnym tarasu.

DONICE TARASOWE

Donice tarasowe charakteryzują się trwałością zastosowanych materiałów. Kupujemy je na długie lata użytkowania. W naszej ofercie możesz znaleźć donice zarówno metalowe, betonowe jak i z tworzyw sztucznych. Jeśli zaplanujemy zakup roślin wieloletnich wybierajmy donice, których ścianki zostały od wewnątrz zabezpieczone styropianem. Nie pozwoli to na przemarznięcie bryły korzeniowej. Nie zawsze możemy postawić na balkonie ciężkie betonowe donice. Jeżeli zależy nam na donicach lekkich, które z łatwością można przenieść w inne miejsce tarasu, warto kupić donice aluminiowe.
Do ciekawych propozycji “mobilnych” donic należą też donice na kółkach. Przy ich pomocy w szybki i bezpieczny sposób możemy zmienić aranżację roślin na tarasie.

KWIATY NA TARAS

Miłośnicy ukwieconych tarasów jednym tchem wymienią ich ulubione kwiaty. Na balkonach i tarasach od wielu lat królują pelargonie, surfinie, petunie, fuksje, sanwitalie, bakopy czy też begonie. Wczesną wiosną, dopóki grożą nam jeszcze wiosenne przymrozki w skrzynkach balkonowych kwitną odporne bratki czy też wiosenne rośliny tarasowe cebulowe, które już od lutego można kupić w marketach. Jednak doświadczeni ogrodnicy stawiają na rośliny wieloletnie: byliny, kolorowe krzewy czy nawet drzewka dedykowane do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Wysokie rośliny tarasowe powinny stanowić tło aranżacji. Mogą też zapewnić niezbędny przy uprawie innych roślin cień w upalne dni albo zapewnić osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów oraz ochronę przed kurzem i hałasem przy ruchliwej ulicy.

Jeśli powierzchnia jest wystarczająco duża, warto założyć mini łąkę kwietną, która zaprosi do naszej przestrzeni wiele pożytecznych owadów. Nasiona jednorocznych, kwitnących kwiatów możemy wysiać zarówno do niewielkich doniczek jak i do dużych donic. Jeśli nie mamy czasu lub po prostu zapominamy o codziennym – a w upalne lata nawet dwukrotnym w ciągu doby – podlewaniu roślin, postawmy na ciekawą aranżację w formie skalniaka. Wiele odmian kolorowych rojników, czy też rozchodników wybaczy nam, jeśli zapomnimy o ich podlaniu. Na taras możemy też wystawić – pod koniec maja – wiele naszych roślin domowych. W sezonie letnim odżyją i nabiorą wigoru. Być może nawet zakwitną, choć je o to nie podejrzewaliśmy.

ZIELNIK NA TARASIE

Na słonecznym tarasie warto założyć zielnik. Pachnące zioła, np. mięta, lawenda, koper włoski czy też oregano i macierzanka wypełnią przestrzeń swoimi niesamowitymi zapachami i będą trzymać z daleka od naszego tarasu krwiożercze komary. Do uprawy na tarasie nadają się prawie wszystkie niezbędne w kuchni zioła. Bazylia, pietruszka, czy pięknie kwitnący rumianek będą zarówno ozdobą naszych nasadzeń jak i uzupełnieniem naszej zdrowej diety. Zielnik na tarasie może stanowić jego niecodzienną aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz