X roślin ogrodowych łatwych w uprawie

Z nowym rokiem zauważamy, że dzień zaczyna się wydłużać. Kiedy uprzątniemy już ozdoby świąteczne i dom bez choinki wydaje się być jakby bardziej pusty, to znak, że najwyższy czas pomyśleć o wiosennych aranżacjach w domu, na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Jest to też czas na to, aby właśnie podjąć decyzję o zakupie własnej działki ogrodniczej – jeśli jeszcze takowej nie mamy. Być może ta decyzja jest wciąż odkładana ze względu na brak czasu, którego ludziom XXI wieku wciąż brakuje. Proszę uwierzyć, że nie warto tej decyzji odkładać. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na własny kawałek działki i do dyspozycji pozostaje nam jedynie niewielki balkon lub parapet, to wbrew wszystkiemu warto na nim ustawić piękne zielone i kwitnące rośliny.
Załóżmy jednak, że staliśmy się posiadaczami ogródka. Co dalej? Praktycznie do rozpoczęcia sezonu mamy czas na spokojne przemyślenie jego charakteru. Usiądźmy w wygodnym fotelu, weźmy do ręki kawałek papieru i ołówek, i zacznijmy tworzyć naszą zieloną oazę w wyobraźni, przenosząc swoje pomysły na papier. Musimy przy tym pamiętać o usytuowaniu ogrodu wg stron świata, istniejących zabudowaniach oraz sąsiedztwie.
Chyba najmniej kłopotliwymi w uprawie są rośliny iglaste. W zależności od wielkości ogrodu możemy dobrać iglaki rosnące szybko jak i ich odpowiedniki miniaturowe. Drzewka iglaste w pełni zasługują na tytuł “roślina bezobsługowa”, bo w większości nie wymagają przycinania, nie gubią też jesienią liści (z wyjątkiem modrzewi).
Przepięknie prezentuje się w ogrodzie jodła koreańska. Należy jej zapewnić jednak zaciszny zakątek, bo zimowe mroźne wiatry mogą jej zaszkodzić. Jodła charakteryzuje się pięknymi zielonymi igłami z białym paskiem na spodzie. Wiosną na drzewku pojawiają się śliczne niebiesko-fioletowe szyszki. Na rynku można znaleźć również odmiany o żółtych igłach, np. “Aurea” czy “Golden Glow”. Jest wiele odmian karłowych, które doskonale sprawdzą się w małych ogródkach. Niekwestionowaną pięknością jest odmiana “Silberlocke” o pięknie zakręconych do góry igłach. Jodła nie wymaga cięcia. W okresach suszy wymaga jednak podlewania.
Suszę dobrze znoszą sosny. Sosna zresztą dobrze rośnie na każdym podłożu. Jest też odporna na mróz. Możemy ją spotkać zarówno na terenach piaszczystych, jak i nawet bagnistych. Do ogrodów zalecane są odmiany o powolnym wzroście. Przepięknie prezentują się odmiany sosny kosodrzewiny. Wolno rosnąca sosna bośniacka, sosna oścista, sosna czarna czy też sosna Banksa wprowadzą do naszego ogrodu trochę dzikości, ale przede wszystkim wspaniałe, nasycone aromatycznymi olejkami powietrze.
Jeśli chodzi o drzewa liściaste pokuśmy się o zakup brzóz. Ich biała kora wspaniale ożywi widok ogrodu bez względu na to, czy posadzimy je na środku, czy też na obrzeżach działki. Dlaczego piszę w liczbie mnogiej? Bo cudownie prezentują się posadzone w grupie. A przebywanie pośród nich wprowadzi nas w błogi nastrój. Pośród wielu oferowanych na rynku znajdziemy wolno rosnące, niskie odmiany brzóz. Ale też tradycyjne, wysokie.
Kiedy już wyznaczymy miejsca do posadzenia drzew, czas skupić się na doborze łatwych w uprawie ozdobnych krzewów. Aby osiągnąć efekt ozdobnego przez cały rok ogrodu musimy dobrać krzewy różnego rodzaju. Zimą zdobić będą ogród rośliny zimozielone. Należą do nich bukszpany, ostrokrzewy czy laurowiśnie. Niewątpliwą ozdobą w porze zimowej są czerwone owoce ostrokrzewów, czy też owoce irgi, która przy ostatnich łagodnych zimach też nie do końca gubi liście. Spośród wymienionych krzewów na miano “roślina bezobsługowa” w stu procentach zasługuje niewątpliwie ostrokrzew. Ten, który rośnie w moim ogrodzie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie w okresach suszy od czasu do czasu jest podlewany. Nie ma też żadnych naturalnych szkodników i nie choruje, mimo, że rośnie na raczej słabej, piaszczystej glebie.
W sezonie nie może w ogrodzie zabraknąć krzewów kwitnących. Dobierzmy takie krzewy, które zapewnią kwitnienie przez cały sezon wegetacyjny. Wczesną wiosną kwitną derenie jadalne (jesienią ich czerwone, smaczne owoce możemy wykorzystać do zrobienia przetworów) oraz niezawodne forsycje.
Przy ciepłej wiośnie już od kwietnia możemy się cieszyć kwitnącymi azaliami japońskimi i wielkokwiatowymi oraz wczesnymi odmianami różaneczników. Zresztą różaneczniki możemy dobrać w taki sposób, że poszczególne odmiany zapewnią nam kwitnienie aż do czerwca. Azalie i różaneczniki nie wymagają cięcia. Jedynie powinniśmy pamiętać, że są to odmiany kwasolubne. Będą się dobrze czuły w towarzystwie iglaków, których igły również dodatkowo zakwaszają glebę. Są to rośliny łatwe w utrzymaniu.
W maju i czerwcu nie może zabraknąć w ogrodzie kwitnących odmian lilaków i jaśminowców wonnych. Przez cały sezon ogród zdobią krzewy o ozdobnych liściach. Do bardzo łatwych w uprawie możemy zaliczyć berberysy o różnokolorowych liściach i w całej gamie rozmiarów i kolorów. Pięknie prezentują się pęcherznice kalinolistne (o bordowych i seledynowych liściach), derenie kousa, których przylistki pięknie się przebarwiają, czy też trzmieliny Fortune’a. Śmiało możemy o nich powiedzieć, że to rośliny dla zabieganych
Drzewa i krzewy stanowią niejako szkielet naszego ogródka. W zasadzie można by na tym poprzestać. Jednak clou ogrodu to przede wszystkim kwitnące byliny. Choć wymagają troszkę większego zaangażowania, to odwdzięczą się przepięknym kwitnieniem i aromatem kwiatów. Nie zapominajmy o długowiecznych piwoniach, które raz posadzone mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 50 lat. Łatwe w uprawie są też płomyki (floksy), lawenda, ostróżki, tawułki, astry bylinowe.
Jesienią posadźmy cebulki krokusów, przebiśniegów, śnieżyc czy szafirków, które nie wymagają corocznego przesadzania i z którymi przywitamy w naszym ogrodzie kolejny sezon.
Wiele wymienionych wyżej odmian możemy uprawiać również na tarasach i balkonach. Miniaturowe odmiany drzew i krzewów, niewymagające uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych najpiękniej będą się prezentować w oferowanych przez nas pojemnikach, które znajdziecie Tutaj Polecam zwłaszcza pojemniki z serii Stone oraz donice kompozytowe, w których rośliny będą się czuły dobrze nawet podczas mroźnej zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz